Ultima OrĂ
Top Ştiri
Curs Valutar
Convertor valutar, Curs BNM la 09.02.2012
1 Leu
1 Euro
15.9446
1 USD
12.0029
1 RON
3.6606
1 Rubla
0.4037

Franta este in greva! Oamenii protesteaza fata de reforma pensiilor


13:07, 7 Septembrie 2010
, Mediafax

Trimite unui prieten Mareste Fontul Trimite unui prieten Trimite unui prieten Trimite unui prieten
Sindicatele franceze spera sa mobilizeze, marti, peste doua milioane de persoane, in strada, impotriva reformei pensiilor, o miza cruciala pentru Nicolas Sarkozy, aflat la cel mai scazut scor in sondaje.


Reforma, care este considerata de Sarkozy drept "prioritate absoluta", prevede ca varsta minima de pensionare sa creasca de la 60 la 62 de ani, pana in 2018.

Aceasta zi de actiune sindicala, cea de a treia de la inceputul anului si pana in prezent, coincide cu inceputul dezbaterilor in cadrul Adunarii Nationale, unde stanga intentioneaza sa lupte impotriva textului, pe care Guvernul ar vrea sa il vada adoptat, inca din octombrie.

Sindicatele vor un succes "cel putin" comparabil cu cel al actiunii precedente, la 24 iunie, cand, potrivit politiei, la manifestatii au participat 800.000 de protestatari, iar, potrivit sindicatelor, doua milioane.

Transporturile feroviare, urbane si aeriene vor fi puternic perturbate

Din cinci trenuri de mare viteza (TGV) vor circula doar doua, iar pe rutele catre Paris va circula un singur metrou, din doua sau trei.
Alte ştiri despre: Franta, protest,
Link scurt:



Publicitate



Opiniile exprimate pe acest site nu coincid neapărat cu opinia Pro TV Chişinău. Utilizatorii sunt responsabili pentru propriile comentarii. Administraţia site-lui nu cenzurează mesajele, dar va scoate comentariile care conţin cuvinte obscene.

19:27, 7 Septembrie 2010

opinie (de Strainul)

Zite asa - nu ca la noi. Si acolo primesc intr-adevar salarii - nu ca la noi banuti.

 
Conţinut
Fisiere:*